Reaktor

Kárpátalja, a Kárpát-medence egyik legkülönlegesebb vidéke

Kárpátalja, mint közigazgatási és természetföldrajzi egység évszázadokon keresztül nem létezett, az utóbbi száz évben azonban hányattatott sorsáról és közjogi helyzetének bizonytalanságáról vált ismertté. Mi tette ennyire egyedülállóvá a régiót?

Kárpátalja rövid története

A terület már a Honfoglalás idején a magyarság kiemelt fontosságú helyszínévé vált, hiszen Árpád fejedelem a Kárpátalján található Vereckei-hágón át vezette népét a Kárpát-medence belseje felé. A letelepedett magyar törzsek számára a Kárpátok természetes védelmet képeztek a külső fenyegetés elől, melynek a történelem során a magyarok számtalanszor hasznát is vették. Az államalapítás utáni évszázadokban a határvidékek – a Kárpátok hegyláncai gyéren lakott, katonai célokra használt területként, ún. gyepűként funkcionáltak, de idővel a hegyvidékek is benépesültek. A lakosság – a Magyar Királyság többi területéhez hasonlóan a tatárjárás időszakában megtizedelődött. Az emberveszteség pótlására irányított és önkéntes módon megindult a Halicsi Fejedelemség felől érkező ruszinok beáramlása.

A Török Hódoltság idején a régió felett váltakozott a Habsburg, erdélyi és török befolyás, hovatartozása bizonytalan és képlékeny volt, mely számos esetben ideálissá tette lázadások, felkelések kibontakozására, gondoljunk csak a Bocskai, Thököly vagy Rákóczi által vezetett felkelésekre, szabadságharcokra.

Kárpátalján már a 19. század közepén is a ruszin etnikum alkotta a legnépesebb csoportot, ennek ellenére a helyi lakosság az 1848-49-es szabadságharcban támogatta Magyarország függetlenségét.

A dualizmus ideje alatt az országos trendekhez hasonlóan jelentős etnikai változások zajlottak le, a magyarság arányának növekedésével, a kisebbségek (főként ruszinok, zsidók és szlovákok) asszimilációjával. Az első világháborút lezáró Trianoni békeszerződés értelmében a terület Csehszlovákiához került, mely gazdasági és politikai, mintsem etnikai alapon történt. A Felvidék többi részével ellentétben ugyanis Kárpátalján nem alkotott többséget a szlovák nemzetiség, relatív többséggel a ruszin etnikum rendelkezett, mely azonban nem támogatta a Magyarországtól való elszakadást. A párizsi döntőbizottság az utódállamokból formált Kisantant nevű szövetség nyomására döntött Kárpátalja elcsatolása mellett, amely így lehetővé tette, hogy a csehszlovák, román és délszláv államok szomszédossá váljanak és a Magyarország határain kívülre került vasútvonalakat zavartalanul hasznosítsák.

Magyarország és a Kisantant államai az 1920-as békekötés után

Forrás: Avenza

A magyar külpolitika legfontosabb törekvése a két világháború között a – lehetőleg békés úton történő – revízió volt, mely elsősorban a magyarlakta területek visszaszerzését, de hosszú távon a történelmi Magyarország területi integritásának visszaállítását célozta.

Ezen cél felé történt jelentős lépés 1938. november 2-án, amikor az Első bécsi döntés értelmében a Felvidék döntően magyar többségű déli sávja újra Magyarországé lett.

A döntés a mai Kárpátalja déli területeit, többek között Beregszász, Munkács és Ungvár visszacsatolását is jelentette. 1939. márciusában pedig Csehszlovákia szétesését követően a Magyar Királyi Honvédség Kárpátalja teljes egészét visszafoglalta, mely 1944-ig ismét Magyarországhoz tartozott. A második világháború utáni békekötésben visszaállították az ország trianoni határait, ezzel Kárpátalja ezúttal is a határokon túlra került.

A terület a 20. század második felében a Szovjetunió Ukrán SzSzK tagköztársaságának része lett és maradt annak 1991-es felbomlásáig, melyet követően a független Ukrajna legnyugatibb tartományává vált.

Kárpátalja etnikai jellemzői

A terület ugyan soha nem képzett különálló igazgatási egységet a Magyar Királyságban, etnikai viszonyai miatt azonban mégis eltért az ország más tájaitól. A tatárjárás után egyre intenzívebbé váló betelepülés gyökeresen megváltoztatta Kárpátalja demográfiai jellemzőit, ezzel a területen már a középkorban kisebbséggé vált a magyar etnikum. A folyamatot tovább erősítette a török pusztítás, a számtalan felkelés, háború és a régióra jellemző elmaradottság is. A legnépesebb népcsoporttá a ruszin etnikum vált. A ruszinok eredete nem bizonyított, de az biztos, hogy a szláv népcsoport nem azonos sem a szlovák, sem az ukrán, sem pedig az orosz nemzetiséggel. Egyedi kultúrájuk és nyelvük különbözteti meg őket más szláv népcsoportoktól, ennek ellenére a történelem során – így napjainkban is – nem ismerik el őket, mint kisebbségi etnikum.

Az 1910-es népszámlálás során a lakosság valamivel kevesebb, mint 55%-a vallotta magát ruszinnak, a magyar nemzetiség aránya pedig 30% volt. 1921-ben a már csehszlovák hatóságok által lebonyolított népszámlálás adminisztratív szempontok alapján különbözött csak, hiszen ekkor az izraelita vallásúakat nem magyar nemzetiségűként, hanem zsidóként feltüntetve igyekeztek a szláv népesség dominanciáját kiemelni.

karpatalja_2001_nepszamlalas.png

Kárpátalja etnikai összetétele 2001-ben

A 2001-es az utolsó népszámlálás, melynek eredménye ismert, ez alapján a magyarok aránya 12%-ra csökkent, míg az ukrán etnikum 80%-ot tett ki.

Ukrajna függetlenné válása óta nem tekint külön etnikumként a ruszinokra, így ők a 2001-es népszámláláson, mint ukránok kerültek be az adminisztrációba. A kárpátaljai magyarság helyzete a más országokban élő magyar kisebbségekhez képest is hátrányos, hiszen a Kárpátalján élő nagyjából 150.000 főt számláló közösség érdekérvényesítő és politikaformáló ereje alacsony. Az ukrán kormányok rendszerint kevés figyelmet és anyagi erőfottást szentelnek a térségben élők életkörülményeinek javítására, így a területre – azon belül is a magyar kisebbségre – különösen jellemző az elvándorlás. A magyar kormányok ugyan igyekeznek a helyben élő magyarság szülőföldön való boldogulását segíteni, de a próbálkozás sikerességét számos külső tényező, mint például a kisebbségek alapvető jogait korlátozó ukrán törvények és az Ukrajna keleti részén zajló háború is megnehezíti.

 

(Borítókép forrása: https://infostart.hu/belfold/2022/02/24/gyalog-erkeznek-a-karpataljai-menekultek)

Reaktor

Facebook

süti beállítások módosítása